Raport CMG: Różne modele kapitalizmu. W poszukiwaniu wzorca dla Polski

Z wielką przyjemnością i nieskrywaną dumą prezentujemy raport „Różne modele kapitalizmu. W poszukiwaniu wzorca dla Polski” przygotowany przez zespół naszych ekspertów.

Autorzy raportu odeszli od dualistycznego podziału doktryn gospodarczych, stawiającego na jego krańcach etatystyczny socjalizm i nieskrępowany kapitalizm. Opisują alternatywny podział, który choć od lat jest dyskutowany przez ekonomistów, to dla wielu osób w naszym kraju może stanowić nowość. Tym samym mamy nadzieję, że przyniesie on powiew świeżej myśli gospodarczej nad Wisłę i zachęci do głębszej refleksji nad współczesnym zróżnicowaniem gospodarczym.

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, nasi eksperci nie tylko opisują współczesne systemy gospodarki rynkowej. Za zadanie postawili sobie wykorzystanie tej wiedzy z korzyścią dla Polski. Raport ukazuje więc także jak owe typy idealne kapitalizmu mają się do rzeczywistości gospodarczej w naszym kraju.

Jednak na tym nie koniec – prócz tego, nasi eksperci w swym raporcie prognozują również jaki, inny niż obecny, model gospodarki najlepiej sprawdzałby się w obecnej sytuacji. Szczególnie istotnym elementem ich pracy jest również opisanie jakie dokładnie działania i reformy są potrzebne, by do tego optymalnego systemu doprowadzić. Tym samym, aż połowa raportu poświęcona jest propozycjom reform gospodarczych, które mogły by zostać zaimplementowane w Polsce, w celu wzmocnienia podstaw instytucjonalnych dalszego rozwoju.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Wesprzyj nas

Centrum Myśli Gospodarczej tworzą pasjonaci ekonomii. Naszym zdaniem obecna rzeczywistość ekonomiczna Polski potrzebuje świeżego spojrzenia. W tym celu podejmujemy szereg inicjatyw: tworzymy raporty, piszemy analizy i prowadzimy Seminarium Ekonomiczne, na którym edukujemy w zakresie podstawowych zagadnień dotyczących ekonomii. Nasza działalność wymaga jednak środków finansowych bez których nie będziemy mogli się dalej rozwijać.